Predstavitev Jamarske sekcije pri Planinskem društvu Tolmin
Z velikim zanosom smo raziskovali jame. Sami smo si izdelali jamarsko opremo, karbidne svetilke, vitel za spuščanje v brezna, jamske lestvice in celo merilne instrumente. Prve zapisnike in načrte raziskanih jam smo poslali na kataster Jamarske Zveze Slovenije leta 1972 in tako postali člani JZS. Sodelovali smo tudi z drugimi društvi in sledili razvoju jamarstva. Leta 1978 smo začeli z uvajanjem vrvne tehnike- plezanja po enojni vrvi, kar je omogočilo hitrejše in lažje raziskovanje tudi globljih jam na Tolminskem Migovcu ter Kaninu. Na Migovcu je JS leta 1986 registrirala kar 17 jam.
Po letu 1986 smo se aktivno udeleževali meddruštvenih raziskav Kaninskih podov.
Leta 1988 je naš član Fratnik Andrej v sodelovanju z italijanskimi jamarji kot prvi Slovenec na slovenskem ozemlju presegel magično mejo 1000 m globine v Črnelskem breznu na Rombonskih podih. To je bilo takrat s svojimi 1200 m najgloblje brezno v Sloveniji. Raziskave na Rombonskih podih so se nadaljevale in leta 1992 je naš član Dejan Ristič sam preplezal danes znano brezno »Čehi 2« do globine 1200 m.
Da visokogorski kras skriva še mnogo neraziskanih lepot se je pokazalo na Tolminskem Migovcu. Skupaj z angleškimi jamarji Imperial College Caving Club (ICCC) iz Londona že vse od leta 1994 skupaj raziskujemo tako imenovano »Votlo Goro«. Glavnino podzemlja sestavljajo trije večji jamski sistemi: Primadona, Migovec in Vrtnarija. Trenutno 43 km dolg in -972 m globok jamski sistem, Sistem Migovec je najdaljši jamski sistem v Sloveniji. Ima devet jamskih vhodov, ki se nahajajo na nadmorski višini med 1715 m in 1861 m. Prva povezava uspe leta 2012, takrat Sistem Migovec prvič postane najdaljša jama v Sloveniji. Druga povezava pa uspe tri leta kasneje. Dolgoletne raziskave so razkrile prisotnost vsaj štirih glavnih jamskih nivojev, ki se med seboj povezujejo preko velikih brezen in kanjonov. Sistem ima tudi sedem glavnih sifonov, ki se nahajajo na nadmorski višini med 881 m in 917 m.
V Tolminu imamo tudi Jamarski reševalni center, saj smo v slučaju potrebe najbližji zahtevnim jamam visokogorskega krasa. Od samega nastanka Jamarske reševalne službe leta 1985 aktivno sodelujemo v njej. Trenutno imamo pet jamarskih reševalcev, ki se redno udeležujejo zahtevnih usposabljanj. Sekcija ima tudi licenco za izobraževanje in dva potrjenega inštruktorja ter tri jamske vodnike.