»Svet mora izvedeti …«
V četrtek 21. aprila zvečer je v Tolminskem muzeju predstavil slovenski pisatelj iz Trsta Dušan Jelinčič svo j najnovejši roman Šepet nevidnega morja, dvanajst tablet svinca. Delo je bilo nagrajeno na literarnem natečaju, ki sta ga ob 90-letnici ustrelitve bazoviških junakov in 100-letnici požiga Narodnega doma v Trstu razpisali Mladika in Slovenska prosveta.
Potem ko smo se daljši čas vzdrževali zbiranja večjih skupin ljudi v zaprtih prostorih, kar je vplivalo na število in obiskanost različnih kulturno-zabavnih prireditev, tudi Tolminski muzej kot skrbnik bogate kulturno-zgodovinske dediščine doline Soče ponovno bolj na široko odpira svoja vrata. Ena izmed stalnih oblik dela te ustanove so poleg stalnih tudi občasne tematske razstave, večeri s predstavitvami zgodovinskih in drugih strokovnih, literarnih in knjižnih del.
Po začetnem nagovoru direktorice muzeja mag. Damjane Fortunat Černilogar in predstavitvi založbe Mladika (Direktor g. Ivo Jevnikar), so prisotni poslušali odlomek iz romana, ki ga je prebrala dijakinja Gimnazije Tolmin Vita Kutin. Povezovalec večera Žarko Rovšček je uvodno orisal lik primorskega narodnega buditelja Zorka Jelinčiča in predstavil knjižna dela, ki obravnavajo poglavja njegove biografije in dobe, v kateri je živel. »Svet mora izvedeti, kaj so nam storili«, je namreč osnovna zaveza k njegovemu zapisovanju žalostne osebne izkušnje iz fašističnih ječ medvojnega in vojnega časa na Primorskem.
Njegovi zapiski so bili močan motiv sinu, pisatelju Dušanu Jelinčiču za nastanek romana, ki je najnovejši izmed njegovih številnih literarnih del. Gre za prvi roman, po Jelinčičevi dramski upodobitvi neizvedenega atentata na Mussolinija leta 1938 v Kobaridu pa je to že drugo literarno dokumentarno zgodovinsko delo o primorski protifašistični organizaciji TIGR. Dušan Jelinčič je ob vprašanjih povezovalca pogovora pojasnil osnovna sporočila svojega romana in odgovore razširil na primerjavo s podobnimi osvobodilnimi gibanji v svetu.
Naj k temu zapisu dodamo še nekaj, za planinsko javnost pomembnih opomb: Zorko Jelinčič je bil kot rodoljub tudi vnet planinec in alpinist, ustanovitelj in duhovni vodja ilegalnega Planinskega kluba Krpelj, ki je bil obenem tudi začetnik speleološke dejavnosti v Posočju (Jamarska sekcija PD Tolmin je kot naslednica Krplja počastila 50-letnico ustanovitve v lanskem letu); PD Tolmin že od leta 2000 izdaja svoje glasilo Krpelj (27 številk), ki nas spominja na nekdanji ilegalni planinski klub. Glasilo je pomemben sopotnik in dokumentarist delovanja društva;
Zorko Jelinčič je bil soplezalec in somišljenik dr. Klementa Juga in tudi prvi predsednik Slovenskega PD Trst po obnovitvi društvenega delovanja po vojni. Funkcijo je opravljal do svoje smrti leta 1965. Bil je tudi eden glavnih pobudnikov in predsednik pripravljalnega odbora za ustanovitev Zveze primorskih planinskih društev (9.-10. julija 1946 na Nanosu), ki je delovala do dokončne priključitve Primorske k matični domovini.
Več fotografij si lahko pogledate tukaj.
Žarko Rovšček
Foto: Miha Mlinar - arhiv Tolminskega muzeja