Prvi zimski planinski večer PD Tolmin v sezoni 2024/2025 𝓩𝓪 𝓷𝓪š𝓸 𝓼𝓽𝓿𝓪𝓻 ̳v̳ ̳s̳r̳e̳d̳o̳,̳ ̳1̳3̳.̳ ̳n̳o̳v̳e̳m̳b̳r̳a̳ ̳2̳0̳2̳4̳,̳ ̳o̳b̳ ̳1̳9̳.̳0̳0̳ v Knjižnici Cirila Kosmača v Tolminu.
Spominski večer (video predstavitev) ob 100 – letnici ilegalnega Planinskega kluba KRPELJ.
Upamo, da nam bo uspelo tudi v letošnji sezoni 2024/2025 popestriti dolge zimske večere z zanimivim programom.
Prvi večer bo 13. novembra in bo posvečen minuli 100-letnici ilegalnega Planinskega kluba Krpelj (formalna ustanovitev kluba je bila 16. 3. 1924 na Poreznu). Na njem bomo osvetlili njegovo delovanje in ga postavili v ogledalo današnjega trenutka. Klub je bil ilegalni spremljevalec takratne Soške podružnice Slovenskega planinskega društva in se je ukvarjal s planinsko in jamarsko dejavnostjo. Štejemo ga za pionirja jamarskih raziskav v Posočju. Ker je visoka obletnica, zabeležena ravno na dan preteklega občnega zbora PD letos v mesecu marcu, minila brez večjega poudarka, bomo temu pomembnemu dogodku v zgodovini našega društva posvetili prvi letošnji večer.
Pod vrhom Porezna (1630 m) stoji današnja planinska postojanka, po drugi svetovni vojni večkrat obnovljena in nadgrajena nekdanja italijanska vojašnica. Na njeno predhodnico, malo bolj vstran ležečo staro kočo nekdanje Cerkljanske podružnice SPD, ki jo je slavnostno pospremila množica 1500 navdušenih planincev (l. 1907), nas spominjajo le še stare črnobele fotografske podobe. Po 1. svetovni vojni so jo zasedle italijanske obmejne straže in jo z leti popolnoma uničile.
Prejeli naj bi ga do konca tega tedna, najkasneje do ponedeljka naslednji teden. Takrat bomo začeli z razdelitvijo in pošiljanjem na naslove. Tudi letošnja izdaja ima bogato vsebino, ki poskuša slediti delovanju društva na širokem polju njegovih dejavnosti v letu 2023. Ob vseh besedilih je že navada, da za bolj ličen izgled poskrbijo fotografije članov Fotografske skupine. Naj izdamo nekaj podrobnosti iz vsebine:
Začetek kot običajno pripada uvodniku. V njem pišemo o pomenu pisane besede za dokumentiranje sedanjega dela in da na ta način bolj urejeno ohranjamo spomin na pomembne dosežke iz preteklosti. Umešča nas v prostor in čas in nas kot društvo utemeljuje. Njena največja prednost je v njeni trajnosti. Za nami je namreč leto nekaterih jubilejev, ki so tesno povezani z delovanjem PD Tolmin v preteklosti in je prav, da jih zabeležimo (o tem več v prispevku Leto 2023 – zavezujoča dediščina društvene preteklosti).
Na zadnjem zimskem planinskem večeru smo gostili zakonca Jasmin Rudež in Maksimiljana Kralja iz Slovenskega planinskega društva Trst, ki sta predstavila svoj vodnik po zamejski vertikali, planinsko-pohodniški poti ob naši zahodni meji, od Peči na tromeji do morja (Lazaret).
Pot se zvesto drži krajev, naseljenih s slovenskim življem. Zamisel o povezavi teh krajev s 385 km dolgo potjo je vzniknila v krogih SPD Trst pred več kot petdesetimi leti. Njeni nosilci so bili prof. Bojan Pavletič, inž. Stojan Sancin, Štefan Bratož, dr. Rafko Dolhar, Angel Carli, Slavko Tuta in dr. Sonja Mašera, takratna predsednica SPD Trst. Po vztrajnem in požrtvovalnem delu na terenu je bila slavnostno odprta leta 1975.
Sreda, 6. marec 2024 ob 19.00 Knjižnica Cirila Kosmača 𝐩𝐫𝐞𝐝𝐬𝐭𝐚𝐯𝐢𝐭𝐞𝐯 𝐩𝐥𝐚𝐧𝐢𝐧𝐬𝐤𝐞𝐠𝐚 𝐯𝐨𝐝𝐧𝐢𝐤𝐚 𝐕𝐄𝐑𝐓𝐈𝐊𝐀𝐋𝐀 Gosta: Jasmin Rudež in Maksimiljan Kralj Prisrčno vabljeni! Planinska pot Slovenskega planinskega društva Trst "Vertikala" je dolga 384 km in poteka čez vrhove gora, hribov in skozi kraje v Italiji, v katerih živijo Slovenci. Pot vodi od Tromeje nad Ratečami do Lazareta ob zahodni meji. Zamišljena in urejena pred več kot petdesetimi leti, lani pa je izšel prenovljen vodnik, ki vodi popotnika k odkrivanju in spoznavanju krajev, tradicij, kulture in območja, kjer živijo Slovenci.
Na predvečer slovenskega kulturnega praznika smo v okviru zimskih planinskih večerov, letošnji je bil že peti po vrsti v sezoni 2023/2024, pripravili v Knjižnici Cirila Kosmača spominski večer ob 20-letnici slovesa Franca Ceklina, nekdanjega društvenega funkcionarja, pobudnika številnih projektov na planinskem in turističnem področju v Posočju, zgodovinarja in publicista. Spominskega dogodka, ki so ga uvedli člani kvarteta trobil Glasbene šole Tolmin (mentor Andrea Pandolfo), sta se udeležila sinova Franci in Samo Ceklin.
Ob video projekciji in branju nekaterih odlomkov iz Ceklinovih člankov smo se sprehodili skozi njegovo življenjsko pot, ki jo je začel 1. 10. 1911 v Stari Fužini v Bohinju.
V 𝐩𝐞𝐭𝐞𝐤, 𝟏𝟗. 𝐣𝐚𝐧𝐮𝐚𝐫𝐣𝐚 𝟐𝟎𝟐𝟒, 𝐨𝐛 𝟏𝟗.𝟎𝟎 v Knjižnici Cirila Kosmača v Tolminu Pet članov odprave Soškega alpinističnega odseka (Jure Šuligoj – vodja, Gašper Čopi, Sebastjan Domenih, Sandro Krajnik, Nejc Kurinčič) in ena članica (Eva Pejić) se je od 18. oktobra do 4. novembra mudilo v Maroku. Izhodišče njihovih plezalskih ciljev je bila berberska vasica Taghia v osrčju Visokega Atlasa, ki je približno 200 km oddaljena od mesta Marakeš. V ostenju nad njo so številne plezalne smeri. Predstavili vam bodo celotno maroško izkušnjo, od plezanja v visokih stenah, do življenja v majhni berberski vasici. Vse skupaj bodo popestrili še s zgodbami o nenačrtovanih dogodivščinah: nevarnega nočnega kanjoninga, spanja v jami pri pastirjih beduinih, štopanja, puščavskih dogodivščinah ter hrupa in gneče v Marakešu.
Brati gore 2023 oz. pogovor z legendami alpinizma (Reinhold Messner z ženo Diane in Viki Grošelj) v tolminskem Kinogledališču. Zaradi objektivnih okoliščin sicer kratko, a zato nič manj zanimivo.
Odlično izveden planinski večer. Hvala Žarko Rovšček za odlično vodenje pogovora z avtorji.
Ob mednarodnem dnevu gora in letošnji akciji Brati gore v Posočju se bližamo verjetno enemu večjih dogodkov v zgodovini planinskih večerov. Zanj smo združili sile Tolmin - Info točka Alpske konvencije na Posoškem razvojnem centru, Knjižnica Cirila Kosmača Tolmin, Planinsko društvo Tolmin in Kinogledališče Tolmin.